دوست عزیزم سلام

امیدوارم که حالت خوب و دلت شاد باشه.

همونطور که همه ما می دونیم برای بهتر صحبت کردن به انگلیسی، اگه کسی باشه که بتونیم با اون تمرین کنیم و همه اطلاعاتمون رو با اون رد و بدل کنیم می تونیم سریعتر و بهتر پیشرفت کنیم و در عین حال حافظه زبانی خودمون رو تقویت کنیم.

ولی می دونی مشکل اصلی کجاست؟

اجازه بده یه مثالی برات بزنم تا کاملا متوجه مشکل بشیم.

تصور کن با یکی از دوستانت که مثل تو به زبان، مخصوصا بهتر صحبت کردن به انگلیسی علاقه منده قرار می زاری که هر چی یاد میگیرید رو با هم تمرین کنید و اطلاعات خودتون رو بالاتر و بالاتر ببرید.

باهم شروع می کنید و هر روز چند تا از اطلاعات جدیدی که یاد گرفتید رو با اون دوستت مرور می کنید و اینطوری یه حس عالی بهت دست می ده که داری خیلی خوب پیشرفت میکنی و داری کلی جمله و عبارت و لغت های جدید یاد میگیری و این خیلی هم عالیه.

مشکل از اونجا شروع میشه که یه سری تضاد بین تو و دوستت ایجاد میشه یا پیدا میشه و اطلاعاتی که دارید کمی باهم تفاوت داره.

البته این موضوع در ظاهر چندان هم بد نیست و میتونه کمکتون کنه که مطالب جدیدی از هم دیگه یاد بگیرید، ولی اگه این موضوع خیلی زیاد تکرار بشه و تو و دوستت بخاطر وجود کلمات و جمله های جدید زیاد متوجه گفته های هم نشید ممکنه یه دوگانگی پیش بیاد و نتونید مدت زیادی به این روش ادامه بدید و این رابطه خوب یادگیری وسط راه از بین بره و باعث بشه…

  • روحیتو برای تمرین و مرور اطلاعات زبانیت از دست بدی.
  • تصمیم بگیری که از کس دیگه ای کمک بگیری و سعی کنی که اون شخص هم سطح یا پایین تر از سطح خودت باشه و  زیاد دچار مشکل نشی.

البته این تصمیم دوم  ممکنه بهتر باشه و کمکت کنه، ممکن هم هست همین هم سطح بودن یا گاهی وقت ها پایین بودن سطح طرف مقابل خسته و کسل کننده بشه. حالا ممکنه تصمیم دیگه ای بگیری و..

  • تصمیم  بگیری که خودت تنهایی و با خودت تمرین و مرور کنی و در بهتر صحبت کردن به انگلیسی به مهارت خیلی خوبی برسی.

حالا سؤال مهم اینه که چطور خودمون به تنهایی و بدون کمک کسی دیگه ای به انگلیسی درست و روان صحبت کنیم؟

در این مقاله می خوام  5 تا راه عملی و راحت رو بهت یاد بدم که بعد از مدتی که از این ها استفاده کردی سرعت و قدرت صحبت کردن تو به انگلیسی خیلی بالاتر بره و بتونی بین دوستانت یا آشنایانت حرفی برای گفتن داشته باشی.

 

1. همیشه و در همه حال به انگلیسی فکر کن.

 

از اونجایی که ذهن ما الان به راحتی به زبان مادری خودمون فکر می کنه، می تونه بدون اینکه نیازی به فکر کردن و فشار آوردن و اجبار باشه درباره هر موضوعی جمله های مورد نیاز رو بسازه و ما به سرعت از اون در صحبت هامون استفاده کنیم.

موردی که هست اینه که ما وقتی یه زبان جدید یاد میگیریم، ذهنمون دوست داره که اول مطالب رو به زبان خودمون درست کنه و بعد اونا رو به اون زبان ترجمه کنه و ما هم فکر می کنیم که این بهترین کاریه که می تونیم برای تسلط به اون زبان انجام بدیم. شاید این کار برای کسی که فقط یه زبان یاد می گیره خوب باشه ولی برای کسی که می خواد زبان جدید اون هم یه زبان خارجی جدید رو یاد بگیره بزرگترین مشکل رو ایجاد میکنه و اون هم (ترجمه تحت الفظی کردنه)

یعنی این که هر چیزی که در زبان خودمون هست رو مستقیم به انگلیسی تبدیل می کنیم بدون اینکه تفاوت های این دو زبان رو در نظر بگیریم.

پس به جای تبدیل کردن مستقیم بهتره به انگلیسی فکر کنیم و در هر موقعیتی اول به این فکر کنیم که این کار به انگلیسی انجام میشه و شکل درست اون چیه؟ 

مثلا حتی اگه چیزی می خریم یا چیزی در رستوران سفارش می دیم به اینکه عبارت یا جمله های مناسب برای رسوندن این منظور چیه؟

برای تسلط بهتر و بیشتر به این مهارت می تونی مقاله تخصصی فکر کردن به انگلیسی رو مطالعه کنی.

 

2. با خودت حرف بزن.

 

در هر جایی که تنها بودی، خونه یا هر جایی که تنهای تنهای بهترین فرصت برای تمرین و صحبت کردن با خودته.

حالا که می تونی به انگلیسی فکر کنی، بهترین کار اینه که همه اون فکر ها رو با صدای بلند تکرار کنی و اونها رو برای خودت ملکه ذهن کنی. حتی می تونی هر چیزی که می خونی یا میشنوی رو با صدای بلند بخونی و تکرار کنی.

(البته اگه قدرت شنیدن فایل های انگلیسی برات سخته می تونی از این مطلب و ویدئوی رایگان استفاده کنی.

 

3. از یه آینه استفاده کن.

 

جلوی آینه برو و خودتو بعنوان طرف مقابل و مخاطب در نظر بگیر و شروع به مکالمه کردن و حرف زدن بکن.

برای اینکه این کار خیلی بهتر جواب بده بهتره راحع به یه موضوعی صحبت کنی و با کسی ک تو آینه میبینی (خودت) مثل یه مجری و مهمان برنامه کار کنی و از خودت سؤال کنی و بعنوان طرف مقابل جواب بدی.

اگه ترست جلوی خودت نریزه و از خودت هم برای حرف زدن به انگلیسی بترسی و نتونی حتی تو چشمای خودت نگاه کنی و انگلیسی صحبت کنی، با هیچ گس دیگه ای هم نمی تونی صحبت کنی.

پس برای اینکه ترست پیش خودت از بین بره و بتونی چشم در چشم کس دیگه هم صحبت کنی این تمرین بهترین تمرینه.

 

4. روی روان صحبت کردن تمرکز کن نه گرامر

 

سعی کن در حدی که می تونی به درست بودن صحبت هات و روان بودن حرف زدنت و اینکه مکث های طولانی نداشته باشی فکر کنی تا گرامر.

گاهی وقت ها حتی با گفتن یه کلمه هم میشه منظور خودت رو خیلی راحت برسونی ولی ما چیکار می کنیم می خواییم از بیشترین تعداد لغت ها استفاده کنیم و همین هم خود به خود باعث سردرگمی و از بین رفتن تمرکز میشه.

اگه می تونی و تا حدی که ممکنه از اختیارات زبانی استفاده کن و 

اولا: از کمترین تعداد کلمات و حتی یک تا دو کلمه برای بیان منظورت استفاده کن.

دوما: طبق اختیارات زبانی کلماتی که می تونی و زائد هستن رو حذف کنی ولی سعی کن بمنظورت رو برسونه و جمله درهم و برهم نشه.

 

5. گوش کن و تکرار کن.

 

همونطور که درگزینه بالاتر گفتم می تونی هر چیزی که می شنوی رو تکرار کنی و این بزرگترین کمک رو در درست کردن لهجه و بدست آوردن اعتماد به نفس در بهتر صحبت کردن به انگلیسی بهت می کنه.

اگه فرصت بیشتری داری، هر روز  یک موضوعی رو انتخاب کن و…

  1. یه پادکست یه یه مکالمه صوتی از اون موضوع دانلود کن.
  2. به تک به تک جملات اون گوش کن.
  3. هر جمله رو ترجمه کن.
  4. دوباره همه جمله ها رو با ترجمه گوش کن.
  5. جمله ها رو با صدای بلند و جلوی آینه تمرین کن.

 

دوست عزیزم این فقط قسمتی از تمرین هایی هست که میتونی خودت به تنهایی انجام بدی به مهارت بهتر صحبت کردن به انگلیسی برسی. و همینطور قسمتی از کارهایی که من خودم هم وقتی داشتم زبان یاد میگرفتم از اونها استفاده کردم و نتیجه اش برام گرفتن نمره قابل قبول در آیلتس بود.

در ادامه مقالات بیشتر در این مورد و بالا بردن مهارت های دیگر زبان برات می نویسم و امیدوارم تو هم مثل من به اون هدفی که در زبان داری برسی و 

موفق و پیروز و زبان آموز باشی.

 

پی نوشت: اگه موضوع خاصی مد نظرت هست که دوست داری مقاله ای در موردش در سایت برات بنویسم یا مشکلی داری که مانع رسیدنت به تسلط خیلی خوب در زبان میشه و دوست داری کمکت کنم تا حلش کنی.. میتونی زیر همین پست بنویسی یا برام ایمیل کنی تا در مطالب بعدی اون رو با هم حل کنیم.

دوستدار تو

سجاد اسماعیلی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *